Következő 10 cikk | Előző 10 cikk |
Vendégünk: dr. Pukkai László (Felvidék) |
|
2011.02.27. 17:53 |
A Téli Esték sorozatban két előadást vállaltunk. 2011 március 4-én vendégünk lesz dr. Pukkai László író akit pódiumbeszélgetés formájában kérdezzük könyvéről.
Földreformok árnyékában Mátyusföldön (1919 – 1949)
A felvidéki és benne az egykoron és most is ott élő magyarság történetének nagyon fontos 30 évét tárgyalja az a könyv, amely Dr. Pukkai László munkája. A felvetődő legfontosabb kérdés, hogy mi közünk van nekünk az Alföld dél-keleti részén élő embereknek, a tőlünk 400 kilométerre, évtizedekkel ezelőtt lezajlott eseményekhez. Nagyon szomorú a dolog, de jó ha tudomásul vesszük, hogy van. Ennek a történetnek a számunkra is érdekes része 1947-ben kezdődött, amikor szlovák-magyar lakosságcsere néven elüldözték a magyar lakosság egy részét. A helyükbe pedig önként, magyarországi szlovákok települtek a fent nevezett felvidéki magyar falvakba. Talán azóta nincs béke a szívekben Felvidéken, de a Dél-békési és csanádi lelkekben sem. Nem kockáztatok sokat, ha azt mondom, hogy nem csak a magyar, a szlovák szívekben sem. A történelemnek ez a csapása érintette a megye sok települését, környezetünkben Tótkomlóst, Gerendást, Csorvást, Csabaszabadit, Eleket, valamint Csanádból a szomszédos településeket, Pitvarost, Csanádalbertit, Ambrózfalvát. Több mint 60 év eltelt azóta. A betelepített felvidékiek lassan elhalnak, utódaik pedig kezdenek az egykori „őshaza” után érdeklődni. Ezt az érdeklődést segíthet kielégíteni Dr. Pukkai László könyve, amely sok dologra választ ad, korrekten, megfontoltan, tárgyilagosan. A szándék nem a sebek feltépése, hanem az összegzés. A végén a kitelepítettek névsora településenként, mementó. Ez a velünk élő ki nem beszélt történelem, ez a magyar Golgota
Pro-Urbe Csorvás Egyesület
|
Vendégünk: FEKETE PÁL |
|
2011.01.07. 11:40 |
Fekete Pál Csorváson
2011. február 21-én a Magyar Kultura Napja alkalmából vendégünk lesz Fekete Pál az 1956-os foradalom Békés megyei vezetője. Ez alkalomból pódiumbeszélgetést tervezünk, amelynek keretében életútjáról, közírói munkásságáról beszélgetünk Fekete Pali bácsival. Terveink szerint délotán 14.00-kor rendhegyó történelem óra keretében találkozik a csorvási iskola tanulóival. Redezvényünk 18.00-kor kezdődik a könyvtár emeleti videotermében.
Fekete Pál
Halálra ítélték, majd életfogytiglanra változtatták a büntetését. Az 1963-as közkegyelemmel szabadult.
„Orosz szakos tanárként kerültem Békéscsabára az ötvenes években, azt a szakot volt nekem legegyszerűbb elvégezni, habár a történelmet jobban imádtam mindennél. El is határoztam, hogy feltérképezem Békés megye történelmét, ha már ott vagyok, egészen a települések szintjéig lemenve, hogy hol mi történt a magyar történelem nagy sorsfordító időszakaiban. Féjja Géza volt nagy segítségemre ebben, aki akkor ott volt könyvtáros, más munkát nem engedtek neki végezni. Rengeteg történelmi előadást is tartottam, úgyhogy mire kitört a forradalom, már mindenki ismert a megyében. Úgy lettem a forradalmi bizottság elnöke, hogy kellett egy vezető, és az én nevemet kiabálták be a tömegből sokan. –Az ottani események megértéséhez fontos tudni, hogy Békéscsaba a magyar hadsereg tiszántúli katonai központja volt, hétezer katonával, és a tiszántúli tisztikar krémjével. Ezért a forradalmi bizottság nagy részét magas rangú katonatisztek tették ki. Mikor az oroszok november 2-án körbe- vették a várost, engem küldtek ki tárgyalni, mert én tudtam velük anyanyelvi szinten beszélni. Bár csak huszonnyolc éves voltam, tisztában voltam vele, hogy a „magyar ügy” nem itt dől el, nem a tüntetéseken múlik a szabadságunk, hanem a nagyhatalmak megegyezésén, vagy a nyers katonai erőn. Eléjük mentem, kiszállt a parancsnok, elmondtam neki, hogy az emberek tele vannak elkeseredéssel, mert itt az elmúlt tíz évben olyanok történtek, amik a vezetők által hangoztatott elvekkel teljesen ellentétesek. Ez itt viharsarok, a békési nép - forradalmi nép, a városban komoly katonai erő van, ha támadnak, vérengzés lesz. Azt mondta, jó mondjam meg, hova menjenek. Megmutattam a határban, hol lenne megfelelő helyük, oda vonultak.”
|
Nyertes LEADER pályázat. |
|
2011.01.03. 23:29 |
2010-ben pályázatot nyujtottunk be az AVS technika Szakmai tudás fejlesztése -
Audio-Vizuális Stimuláció technika elsajátítása témára:
Mi az AVS technika:
Audio-Vizuális Stimuláció technika (AVS):
Az audio vizuális módszer lényege, hogy a szemre és a fülre pontosan összehangolt és kiszámított frekvenciájú fény- és hangimpulzusok hatnak, amelyek olyan tudati állapotot hoznak létre, amely segítségével elérhető a bal (racionális, analitikus) és a jobb (érzelmi, kreatív) agyfélteke összehangolt működése, a koncentrációhoz szükséges optimális szintjének eléréséhez. Az audio-vizuális stimulációval az agy működésének hatékonysága nagyban megemelkedik. A módszer jól alkalmazható sérült, tanulási problémákkal küzdők fejlesztésére. A pályázati pénz (3600 €) felhasználása során Petrus György tanárnak, a téma szakértőjének segítségét vesszük igénybe. |
NCA pályázat |
|
2011.01.01. 09:47 |
2010-ben egyesületünk az NCA pályázaton 100 000 Ft-ot nyert könyvkiadásra. Terveinkben három könyvnek a kiadása áll, illetve ezek közül egy könyv kiadását harmadában fedezi ez az összeg.
Szóba jöhető írások:
A csorvási rómaikatolikus egyház története
Csorvás mezőgazdaságának a története
A Magyar Királyi 19. honvédgyalogezred a II. világháborúban
|
Következő 10 cikk | Előző 10 cikk |
|